1. Економте паливо:

Це легко сказати, але іноді важко зробити. Але ще важче штовхати потім мотоцикл по бездоріжжю. Одного разу в Лесото ми поїхали в місто, розраховуючи там заправитися, а там не виявилося заправок взагалі. Один усміхнений африканський хлопець налив нам трохи палива з якоїсь бочки. Після чого я проїхав близько п’яти кілометрів і мотоцикл задимів. Виявляється, він продав нам лампове масло. Як з’ясувалося, двотактний двигун може працювати на ламповому олії – дуже погано, але може. Ось так, з димом і змінивши три свічки, ми добралися до наступного міста, де вже знайшли нормальний бензин.

2. Не забувайте інструмент:

Займаючись з учнями, на своїх тренуваннях, я намагаюся їм прищеплювати почуття самостійності і самодостатності. Один з них якось не спромігся взяти в навчальну поїздку сумку з інструментом. Коли з його мотоциклом трапилася невеличка технічна проблема, я замість того, щоб просто і швидко виправити несправність, залишив його сидіти і чекати, поки вся група повернеться назад. Поїздка затягнулася, і він провів там близько дев’яти годин. Чи треба говорити, що надалі він ніколи не забував свою сумку з ключами. Навіть якщо ви самі не володієте навичками механіка, то маючи інструмент, можна хоча б знайти кого-то, хто зможе, наприклад, допомогти з елементарної заміною свічки. Мати з собою запас їжі також важливо, особливо якщо ви досить худорлявий хлопець, такий як я і вчасно не перекусивши, швидко втрачаєте сили.

3. Контролюйте тиск шин:

Правильно підібране тиск в шинах – це найперша умова вашого успіху на бездоріжжі. Як тільки покриття стає більш слизьким і в’язким, то вам потрібно знизити тиск шин. Це забезпечить більш широке пляма контакту і краще зчеплення коліс мотоцикла з дорогою. Якщо під час групових поїздок при підйомі в гору, хтось просить мене допомогти підштовхнути його мотоцикл вгору, я першим ділом раджу стравити тиск шин і спробувати заїхати самостійно своїм ходом ще раз. У той же час не варто відразу починати поїздку з низьким тиском – це може мати свої неприємні наслідки.

4. Не відставайте від групи:

Одного разу, один з учасників нашої групи, що їхав позаду впав і перш, ніж ми помітили його пропажу, пройшло досить багато часу. Коли ми, нарешті, повернулися і знайшли його, він сидів верхи на якомусь екскаваторі, обіймаючи вихлопну трубу. Як виявилося, він почав замерзати і будучи професійним механіком, запустив двигун стояв неподалік екскаватора, щоб елементарно зігрітися. Тому, якщо ви збираєтеся покинути групу, постарайтеся зробити це так, щоб інші про це знали. Щоб уникнути раптової «втрати бійця», бажано, щоб замикає був досить досвідченим райдером. Більше про груповий їзді читайте в статті 10 правил їзди в мотоколони.

Не кладіть шолом на схилі:

Я неодноразово бачив як хлопці, знявши шолом, клали його на схилі пагорба і він просто скочувався вниз. Якщо ви зупинилися на крутому підйомі, то повісьте шолом на кермо або на підніжку, звідки він точно не відчепиться. Якось на ралі Romaniacs я бачив хлопця, який фінішував без шолома, з подряпаним обличчям і волоссям, повними всякої гидоти. Виявляється, він проїхав майже половину гонки без шолома, в якийсь момент зупинившись і поклавши його на краю обриву. Звичайно ж, шолом полетів у прірву і більше його ніхто не бачив.

6. Не перестрибуйте перешкоди без попереднього огляду:

У лісництві, розташованому неподалік від мого будинку, для запобігання несанкціонованих проникнень на територію на позашляховиках, часто викопують спеціальні канави, звалюючи викопаний ґрунт на одну сторону. На перший погляд – це практично готовий ідеальний трамплін для ендуро. Коли я був маленьким, я стрибнув з одного з таких трамплінів, які не задумавшись – куди буду приземлятися, і в підсумку мій XR100 впав якраз у викопаний глибокий рів. В даному випадку, як ніколи, може бути застосована приказка про «сім разів відміряй». Побачивши перешкоду або гірку, спочатку подумайте – звідки вона тут.

7. Не озиратися:

Класична помилка новачків: пройшовши черговий поворот і додавши газу, озирнутися і сказати «Це було круто!», А в цей час мотоцикл «не дивлячись» несе вас прямо до найближчого дерева. Що проїхати – то в минулому. Дивитися тільки вперед – туди, куди ви їдете.

8. Якщо їдете кудись поодинці, то дайте знати друзям і близьким:

Це основне правило виживання: сказати комусь, куди ви зібралися відправитися. Зовсім недавно я невдало перекинувся на своєму 1190 Adventure R на піщаних дюнах і виявився пригніченим 230 кілограмами високих технологій. Це був момент істини: Я нікому не сказав, куди поїду і в цьому місці не ловив стільниковий телефон. На щастя, певних навичок і умінь вистачило, щоб в результаті видертися самому і витягнути мотоцикл, але я відчував себе в той момент повним ідіотом.

9. Використовуйте правильну гуму:

Завжди вибирайте гуму виходячи з тих умов, в яких потрібно буде сідати. Ставтеся до мотошини, як до власного взуття: ви ж не підете на бал в туфлях для боулінгу?

10. Пам’ятайте, що ендуро – це задоволення:

Їзда на мотоциклах передбачає, перш за все, певний фан. Люди часто захоплюються пошуком спортивних спонсорів, намагаються виграти якісь змагання, перевершити всіх своїх колег і суперників і так далі. Ви повинні пам’ятати – з чого все починається. А починається все з елементарної радості від катання і Пошивайлів крізь чагарник і ліс. На жаль, не завжди вдається обійтися без ексцесів у вигляді травм. Медсестри в швидкої допомоги не люблять ендуро, тому що вони не їздили на ендуро. І зламана рука, нерідко велика трагедія для них, ніж для того, хто цю руку зламав на покатушки. Один з моїх друзів з Південної Африки виступав в гонці на ендуро в Новій Зеландії разом зі мною. За 200 метрів до фінішу він зламав зап’ястя, але до сих пір вважає те змагання кращим своїм стартом за останні два роки. І на зворотному шляху, піднімаючись із загіпсованою рукою в літак, широко і щиро посміхався.